RegistraceRezervaceHome
Menu
Přihlášení
  přihlásit automaticky
Bankovní spojení

1220491045/3030 Air bank
info linka: +420 777 320 815

Loga partnerů


Generální partner
Hlavní partner
Partner
Reklama

Tréninky - utkání
Trenér si musí svoje hráče získat na svou stranu

Článek je hlavně určen trenérům, kteří pracují s mládeží v předpubertálním věku, ale možná si v něm najdou něco i ostatní.

Píši jen na základě svých praktických zkušeností a tak prosím vše berte jen jako můj subjektivní názor.

Dnes jsem byl na tréninku v klubu, který hraje žákovskou ligu. Určitě nepatří mezi družstva, co by se praly o horní část tabulky. Trápí je to nejhorší. Je to nedostatek hráčů ve všech věkových kategoriích. S tímto problémem, až na 3 pražská družstva, se dnes pere většina týmů v ČR.

Hokejový svaz novou koncepcí, reorganizací ledního hokeje, těmto týmům opravdu moc nepomohl. Tím, že zakázal hostování hráčů do 7. třídy, postavil malé týmy mimo hru. S přihlédnutím k dnešní ekonomické situaci, kdy rodiče, právě z menších měst řeší rodinné a někdy i existenční problémy, vnímají hokej jako okrajovou záležitost.

Hráči se sejdou na zápasy hrané doma, ale když se má cestovat na zápasy k soupeřům, tak soupiska ještě víc prořídne. Větší kluby jen velmi neradi uvolňují své hráče na přestup. Většinou nařízení hokejového svazu obcházejí. S novým týmem, kam míří jejich hráči, vyplňují a podepisují bianco přestupní lístky s předstihem tak, aby se hráči mohli po sezóně bez problému vrátit zpět. Je to vlastně takové neoficiální hostování - prostě kocourkov.:(( 

Praxe je však ještě horší a týmy, kde jsou opravdu existenční problémy s nedostatkem dětí, nechávají hrát kohokoliv i na černo, kdo si je jen ochoten přijet zahrát v jejich dresu. Bohužel někdy i hráče o 2 roky mladší, než má soupeř. Z toho plynou ty úžasné výsledky s dvojciferným rozdílem. Přitom hráči z větších týmů sedí doma, protože se nedostali do sestavy. Přestupů se bojí i samotní rodiče, aby si podepsáním přestupu neuzavřeli možnost návratu jejich syna zpět do mateřského oddílu.

Marně tedy hledám jen tu vyšší kvalitu, to zjednoušení. V tomto případě jsem zvědav, z jaké strany mě přepadne to oživení našeho hokeje.

A teď  zpět k tématu. Obdivuji trenéry, kteří i za těchto podmínek neztrácí chuť, většinou bezplatně, pracovat s dětmi. Sami ztrácí elán a víc než na přípravu tréninku, myslí na zápasovou sestavu, koho o víkendu postavit. Někteří z kluků musí odehrát více utkání i za dvě věkové kategorie. Není to jednoduché.

Vedli jsme debatu co s tím....a závěrem bylo, že se musí pracovat hlavně s kluky z týmu. Je jich málo a tým si nemůže dovolit přijít o jednoho jediného. To by zkomplikovalo situaci všem ostatním.

Proto moje rada zní. Musíte děti do hokeje zbláznit. Není to jen o tom si stoupnout do kabiny, na led a hrát si na trenéra. Je potřeba s klukama umět komunikovat, vědět co je zajímá, upozorňovat je na to, že jsou tým a nikdo nehraje sám za sebe. Umět na ně zvýšit hlas a ne řvát jako blázen. Intonovat hlasem a hráče, kterého napomenu, zase co nejdříve pochválit. Hráči musí trenéra brát jako autoritu, ale taky jako člověka, který je pro ně víc než trenér. Celé družstvo by mělo táhnout za jeden provaz. Všichni by měli mít pocit, že patří k sobě. Kluci musí před tréninkem běžet do šatny a na trénink se opravdu těšit. Musí vycítit, že když na ně trenér zvýší hlas, tak jen proto, že je má rád a že mu zato hráči stojí. Tým musí mít vnitřní život. Snad mi rozumíte.

Když poblázníte kluky, tak ti vám určitě svým zápalem pomohou přesvědčit jejich rodiče, aby byli všichni ochotni sednout do aut a dopravit hráče na zápas na hříšti soupeře. 

Pokud uděláte jen "suchou" schůzku rodičů, kdy na jejich hlavy "vyblejete", co by měli, co musí a podmíníte to dalšími ultimáty, typu ...kdo to neudělá, tak ten hrát nebude, přispíváte jen ke konci vašeho týmu. 

Buďme jako trenéři příkladem pro své hráče. Nedělejte to, co by kluci dělat neměli. Nekuřte před klukama, vyjadřujte se jako lidi a snažte se pro své kluky udělat vždy více, nad rámec své trenérské práce. Udělejte v šatně legraci, aby byla výborná atmosféra. Ve vedení utkání, nechtějte vyhrát tam, kde to vlastně nejde a snažte se najít i na prohraném zápase pozitiva. Výsledek, ne vždy, koresponduje s herním projevem. Pokud nejste spokojeni s hrou týmu, hledejte nejdříve problém ve svém vedení a snažte si zodpovědět otázku, jestli jste tým na utkání opravdu dobře připravili. Snažte se zamyslet, jestli váš trénink nejde více hráčům vysvětlit, zdůvodnit jim, co vlastně od tréninkového cvičení očekáváte a proč ho děláte. Pokud nenajdete problém tady, tak nejste trenéři, ale amatéři. Jako trenéři musíte hledat 1000 a jeden způsob, jak hráče naučit to, co chcete. Ve svém vedení musíte být důkladní, sebekritičtí a hlavně být kladným příkladem.

Nejsem žádnej snílek a vím, že to nikdy nejde na 100% a s každým hráčem hladce. Berte děti jako osobnosti, zajímejte se o jejich školní výsledky, zázemí v rodině. Pracujte s nimi hlavně jako s dětmi, co mají právo sem tam udělat pořádnou kravinu. 

Nevím, jestli jsem vše napsal srozumitelně, ale věřím, že ti co dočetli až do konce ví, co jsem vlastně chtěl zdůraznit.

Hrajte jako tým.Vyhledávání
Rozpis ledové plochy
červen 2020 »
PUSČPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     


Časový rozpis pro 04.06.2020
od do co


T4YOU Chat
Fotogalerie

Podpoříme Ty menší, aby jednou byli i oni Ti větší.- ilustrační fota

Kemp Popovice

Trenink slavia 2010 - kemp

Pavel Horváth

Trénink pro Ríšu

Trénink s Michalem Supem

Nadační trénink pro Aničku
Nově registrovaní hráči T4you
Ondřej Zeman detail
Václav Pazdernik detail
Pavel Simer detail
Egor Kostenko detail
Dominik Samec detail
Krystof Novak detail
Robert Volenec detail
Jan Kysilka detail
Ilya Morenko detail
Vojtěch Šika detail
Počet hráčů celkem: 1660